Komentarze, felietony

Od dzisiaj, 2 listopada w radomskim Fotoplastykonie znajdującym się w Parku Kościuszki można oglądać nową wystawę. Resursa Obywatelska zachęca do podziwiania w czasie jesiennych spacerów ekspozycji pn. „Radom czasów wolności. Republika Radomska w listopadzie 1918 r.”.

Ponad 200 osób zakażonych, pozamykane oddziały, brak środków ochrony osobistej, około 500 lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu nieprzychodzących do pracy. Kolejne porażające liczby: w ciągu 48 godzin 12 zgonów pacjentów z COVID -19. Zmęczenie, wściekłość, bezsilność.

Słowa miewają magiczną moc. Pamiętne „Panie marszałku, kochany!”, wypowiedziane przez posła Platformy Obywatelskiej w grudniu ubiegłego roku doprowadziły do kryzysu parlamentarnego. Te, które padły podczas poniedziałkowej sesji rady miejskiej, też narobiły niemałego bałaganu.

Właściwie na dniach rozstrzygnięty zostanie konkurs na dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Miasto zdecydowało się nie przedłużać kontraktu obecnemu szefowi zespołu Maciejowi Żółtowskiemu. I mimo, że mamy do czynienia z materią – wydawałoby się – daleką od politycznej, polityka wkradła się i do tej sfery. A przecież muzyka to piękno i czysta gra. Ale – to już nie wrażenie, to pewność – ktoś tu fałszuje.

Dzisiaj, poniedziałek 5 czerwca, godzina około 11.15. Jadę Malczewskiego na konferencję Prawa i Sprawiedliwości, do tzw. kamienicy poselskiej w Rynku. Na skrzyżowaniu z Kelles-Krauza i Wernera mam zielone światło. Ale słyszę ostrzegawczy sygnał dźwiękowy; zwalniam i jednocześnie wypatruję z przodu karetki albo policji. Nic nie ma.

Tunel świetlny na deptaku ma być tegoroczną przed- i świąteczną atrakcją Radomia. Dziewięć metrów wysokości, ponad 100 długości i 55 tys. błyszczących diod, Zapowiada się nieźle, zobaczymy jaki będzie efekt. Ja proponuję przyjrzeć się gotowej już bożonarodowej dekoracji… w Brukseli.

Rozwój przedsiębiorstw, spadek bezrobocia, program drogowy, budowa obiektów sportowych i polityka senioralna – prezydent Radosław Witkowski rozlicza się na półmetku kadencji z wyborczych obietnic. A jak ten okres oceniają radni?

Niedaleko szpitala – a więc miejsca, gdzie z definicji pomagają chorym – znaleziono nieżywego mężczyznę. W aptece zaś – reklamę w formie… nekrologu.

Życzę zdrowia, także przedświątecznie. I mimo naturalnego krytycyzmu, a nawet jadu felietonisty, także wobec, a może szczególnie, lokalnej władzy, dzielę się z nią opłatkiem. Wirtualnie.

Meble kolonialne, czy empire? Nie, żadne zagadnienia związane ze stylem w sztuce (dodajmy – wywodzącym się z Francji i nawiązującym do cesarstwa Napoleona) nie zaprzątały uwagi radnych, bo przecież sesja zwołana została w celu zgoła zupełnie innym niż meblarstwo. A jednak…